Berani ztratili náskok 5:1! Po kolapsu v závěru třetí třetiny přišli jen o bod, Jestřáby porazili až v nájezdech

Málokdy vídaný zápas se odehrál v rámci 19. kola Chance ligy 2022/23 na ledě týmu LHK Jestřábi Prostějov. Hokejisté PSG Berani Zlín nakonec protivníka srazili až v samostatných nájezdech a vezou z Hané výhru za dva body, ale o jeden bod zbytečně přišli. Kubiš a spol. vedli ještě v 54. minutě 5:2, ale houževnatí Jestřábi přidali během necelé minuty dva góly a vyrovnávací gól vsítili zásluhou Romana Vlacha 71 vteřin před koncem základní hrací doby. Syn zlínského hlavního trenéra se stává katem Beranů ve vzájemných zápasech, neboť v úvodním souboji pomohl k výhře Prostějova 2:1 po prodloužení na zlínském ledě dvěma góly. Pětiminutové prodloužení o vítězi nerozhodlo, a tak dramatický duel rozhodly až samostatné nájezdy. V nich se štěstí nakonec usmálo na stranu hokejistů Zlína, kteří vybojovali bonusový bod. Nejlepším hráčem na straně vítězů byl prostějovský odchovanec Antonín Honejsek, který dal dva góly a rozsekl souboj vítěznou trefou v nájezdech. Další branky přidali Denis Kindl, Šimon Frömel, Pavel Kubiš a Jiří Ondráček. Zlín hraje nejbližší dva zápasy na domácím ledě, v pátek 11. listopadu změří síly s Přerovem, o dva dny později se utká s Třebíčí.
19, so 5.11.2022, ZS Prostějov
Prostějov
5:6sn
(0:3, 1:2, 4:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 30. min Jiránek (Poledna, T. Jáchym), 46. Jiránek (T. Jáchym), 54. Malák (Benda, Jansa), 55. T. Jáchym (J. Zajíc, Jiránek), 59. Roman Vlach (V. Burian, Maruna) - 7. D. Kindl (Illéš, Kubiš), 10. Honejsek (Hejcman, Talafa), 16. Frömel (Köhler, Bukač), 32. Kubiš (Bartko, Illéš), 34. J. Ondráček (Honejsek, P. Sedláček), rozhodující nájezd Honejsek. Rozhodčí: Bejček, Valenta - O. Polák, Bohuněk. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 712. Střely na branku: 33:17. Zblokované střely: 20:9. Bloky: 6:18. Vhazování: 43/64 (67%) - 21/64 (33%). Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5, 5:5, 5:6.

Němeček (16. - 20. min Jan Přecechtěl) - Hamšík, Valenta, Benda, Malák, Pěnčík, Poledna, J. Zajíc - Jiránek (A), T. Jáchym (C), V. Burian - Hašek, Roman Vlach, Jansa - Maruna, Venkrbec, Kysela - D. Skuhrovec, M. Přibyl. Trenéři: Totter, Hubáček, Peštuka, Vojtek.

Huf - Gazda, Suhrada, Bukač, Talafa, Bartko, Riedl - J. Ondráček (A), P. Sedláček, Honejsek - Illéš, D. Kindl, Kubiš (C) - Frömel, Gago, Köhler (A) - T. Pospíšil, Hejcman, Luža. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Horák, Horčička.

Zlínští hokejisté nastoupili na ledě Prostějova ve světlé sadě dresů. Diváci viděli na začátku utkání pramálo šancí, obě mužstva hrála pozorně v defenzivě a brankáři Němeček a Huf byli téměř bez práce. V 6. minutě se prodíral před zlínské brankoviště Burian, ale Huf včas vykryl prostor u tyčky a z protiútoku šli Berani do vedení. Po přihrávce Illéše vystřelil za modrou čárou přesnou ránu Kindl a Němeček poprvé lovil kotouč ze sítě - 0:1. Jestřábi měli velkou příležitost na snížení v 8. minutě, kdy Jansa netrefil odkrytou svatyni Hufa. Stejný hráč domácího týmu opět zahrozil za necelé dvě minuty, vystřelil z mezikruží, ale hostující zadáci pokus zlikvidovali a Kyselovi se zamotal kotouč pod nohami. Berani přidali v 10. minutě druhý střelecký úspěch, prostějovský rodák Honejsek si připsal krásný gól po ukázkové individuální akci, vybruslil obránce, před Německem naznačil kličku a poté nádherným blafákem zavěsil kotouč do jestřábí klece - 0:2. V 16. minutě ujel po křídle junior Frömel a přesnou střelou k tyči vyhnal Němečka na střídačku - 0:3. Jeho místo zaujal mladý Přecechtěl, pro něhož se jednalo o křest ohněm v seniorském hokeji.

Na začátku druhé třetiny se překvapivě vrátil do prostějovské brány Němeček. Hned v první minutě si připsal úspěšný zákrok, když vyrážečkou vyrazil střelu Frömela. Jestřábi se nevzdávali a v koncovce byli i přes nepříznivý stav hodně nebezpeční. Huf hasil slibné šance Jansy a Jiránka. Na druhé straně měli hosté ve 26. minutě na hokejkách čtvrtý gól, třetí útok se prodral před Německa, ale Köhler, Gago a Frömel se neprosadili. Rostoucí tlak Jestřábů přinesl v polovině utkání první gól. Po ráně od modré čáry se dostal k dorážce Jiránek a se štěstím poslal kotouč pod horní břevno - 1:3. Hosty inkasovaný gól nesrazil a zásluhou využité přesilové hry si vzali zpět třígólový náskok. Benda fauloval v úniku pronikajícího Honejska a Berani přesně za minutu potrestali prohřešek domácího obránce. Po ukázkové kombinaci ve 32. minutě putoval kotouč od Illéše na Bartka, zlínský bek viděl u vzdálenější tyčky nekrytého kapitána Kubiše, který ho doklepl do odkryté brány - 1:4. Hosté přidali za necelé dvě minuty pátý gól, Honejsek odvedl ve 34. minutě skvělou práci za brankou a najíždějící Ondráček zamířil přesně ke vzdálenější tyči - 1:5. Hanáci do druhé sirény již vážněji Hufa neohrozili, v koncovce byli nadále nepřesní.

Průběh třetí třetiny byl pro hosty zlým snem. Ani čtyřgólový náskok Beranům nestačil k tříbodové výhře. Jestřábi nastartovali obrat v 45. minutě, když se ihned po vyhraném buly opřel do kouče Jiránek a Hufovi propadla střela smolně mezi betony - 2:5. Hanáci si vytvořili tlak, střelecké pokusy Haška a Buriana jen zásluhou Hufa gólem neskončily. Zlín se poté ubránil dvojnásobnému oslabení v délce 80 vteřin a nic nenasvědčovalo, že přijde o slibný náskok. Prostějov však dal během necelé jedné minuty dvě branky a dotáhl se na rozdíl kontaktního gólu. Nejdříve si sjel v 54. minutě od modré čáry obránce Malák a pumelice z jeho hole skončila v síti - 3:5. Domácí přidali za pouhých 57 vteřin čtvrtý gól, když nahození Zajíce usměrnil do branky úspěšnou tečí Jáchym - 4:5. Kolaps Beranů před třetí sirénou zpečetil Roman Vlach, 71 vteřin před koncem základní hrací doby srovnal stav, když využil rozhozené hostující obrany a z otočky překonal Hufa - 5:5.

Zlín hrál v prodloužení přesilovku a blízko k rozhodnutí byl v 62. minutě Ondráček, ale na brankové čáře kotouč v poslední chvíli zastavil Němeček. Dramatický zápas nakonec rozsekly až samostatné nájezdy. Ve třetí sérii Honejsek překonal prostějovského gólmana po kličce střelou mezi betony - 5:6. Domácí nájezdníci vyšli naprázdno a Berani si odvezli po neskutečném průběhu z duelu na Hané alespoň dvoubodové vítězství.

Samostatné nájezdy: I. série Illéš -, T. Jáchym -, II. série Gago -, Jansa -, III. série: Honejsek +, Roman Vlach -, IV. série D. Kindl -, Maruna -, V. série T. Pospíšil +.

Nejlepší tři hráči PSG Berani Zlín podle www.beranizlin.cz: Antonín Honejsek, Pavel Kubiš, Jakub Illéš.

Aleš Totter (hlavní trenér LHK Jestřábi Prostějov): "Prožili jsme hrůzostrašný start. Bohužel náš gólman byl lehce zraněný, což ho hodně limitovalo. Mrzí mě, že jsem musel nasadit gólmana, který nebyl ve stoprocentní formě, ale nikdo nám nepomohl a jiná cesta nebyla. Před třetí třetinou jsme klukům řekli, ať tam nechají před reprezentační pauzou všechno a vyšlo to fantasticky. Nájezdy jeli hráči, kteří si věřili, ale góly jsme nedali. Příště budeme muset zřejmě my ukázat na hráče, co pojedou."

Juraj Jurík (1. asistent trenéra PSG Berani Zlín): "První třetina byla opticky vyrovnaná. Na naší straně byla lepší produktivita a na co jsme sáhli, to jsme proměnili. Šli jsme do vedení 3:0. Vstup do druhé třetiny se nám nepodařil, neboť soupeř snížil. Naštěstí jsme si pomohli využitou přesilovkou, odskočili jsme na 4:1 a následně do vedení 5:1. Před poslední třetinou jsme si řekli pár věcí, které jsme bohužel na ledě neplnili. Přišly fauly, odstoupili jsme od důsledné hry, nedohrávali jsme osobní souboje a po kolapsu jsme přišli o bod."