Zlín v Třinci statečně bojoval, ale mistr obrátil zápas ve svůj prospěch

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 11. kola Tipsport extraligy 2021/22 po houževnatém výkonu na ledě úřadujícího mistra HC Oceláři Třinec 1:2 a stále čekají na tříbodové vítězství v sezoně. V sestavě Zlína nastoupili již uzdravení Ondřej Němec, Lukáš Vopelka a poprvé útočníci Adam Zbořil a Oscar Flynn z Mladé Boleslavi, kteří přišli na hostování do konce sezony. Souboj prvního celku v tabulce s posledním začali lépe Berani, kteří se ujali v 17. minutě vedení, ale Slezané otočili průběh utkání do vítězného konce. Ani skvělý výkon brankáře Libora Kašíka, který kryl celkem 38 střel Ocelářů, nevedl k bodovému zisku. Jediný gól vstřelil Zdeněk Okál. Zlín ukončí sérii čtyř duelů na venkovním kluzišti v úterý 5. října předehrávkou 15. kola v Pardubicích.
11.kolo, ne 3.10.2021, Werk Arena, Třinec
HC Oceláři Třinec
2:1
(0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. min O. Kovařčík (Zahradníček, M. Kovařčík), 42. Hrňa (Dravecký, Jaroměřský) - 17. Okál (Vopelka, Hejcman). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 3:4. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 467. Střely na branku: 41:19. Zblokované střely: 24:13. Hity: 7:11. Vhazování: 44/72 (61%) - 28/72 (39%). Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Mazanec - Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, Zahradníček, Jaroměřský - Martin Růžička (A), P. Vrána (C), Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, O. Šedivý - Kofroň, Miloš Roman, Hrehorčák - Dravecký (A). Trenéři: Varaďa, Zadina, Krátoška, J. Kameš.

Kašík - Trška, M. Novotný, O. Němec (A), Matyáš Hamrlík, Gazda, Žižka, Dluhoš - Kubiš (C), Honejsek, T. Mikúš - Vopelka, Hejcman, Okál - Flynn, A. Zbořil, Köhler (A) - Šlahař, P. Sedláček, R. Veselý. Trenéři: Martin Hamrlík, L. Jenáček, Hrazdira.

Zlínští hokejisté začali zápas aktivně a již v prvním minutách pálili na brankáře Ocelářů Mazance obránci Novotný a Matyáš Hamrlík, vzápětí netrefil domácí bránu kapitán Kubiš. Třinec hrál v 6. minutě úvodní přesilovou hru, když za katr odešel za podražení Köhler. Slezané si vytvořili velký tlak, nejdříve byl v koncovce neúspěšný Slovák Marcinko, poté jeho krajan Marinčin se prodral až před gólmana Kašíka. Naštěstí do jeho forhendové střely strážce zlínské svatyně vystrčil beton a kotouč vykopl do bezpečí. Rušné okamžiky se odehrály v 10. minutě, nejdříve Mazanec chytl střelu Köhlera, vzápětí na druhé straně Roman nadvakrát nevyzrál na Kašíka. Třinec dostal příležitost hrát další početní výhodu a před hostujícím brankovištěm si vytvořil velký tlak. Martin Růžička i Hrňa v koncovce nespěli a paradoxně mohli střelecký účet otevřít hosté. V oslabení unikli Mikúš s Okálem a třinecký brankář v poslední chvíli zatáhl za ruční brzdu, když úspěšným rozklekem zasáhl. K vidění byl urputný boj o každý metr ledu, který vůbec nepřipomínal souboj prvního celku v tabulce s posledním. Berani se ujali vedení v 17. minutě a poprvé v sezoně vstřelili jako první gól v utkání. Vopelka krásně unikl podél hrazení, nabídl kotouč na zcela volného Okála, který z prostoru mezi kruhy překonal střelou pod vyrážečku Mazance - 0:1.

Oceláři do druhé třetiny doslova vletěli a prahli po srovnání stavu. Kanonýr Martin Růžička orazítkoval tyčku, vzápětí vyslal pumelici od modré čáry Musil. Třinec byl aktivnější, Kašík zůstal neprůstřelný až do poloviny zápasu. V 30. minutě nahození Zahradníčka od modré čáry šikovně tečoval Ondřej Kovařčík do zlínské sítě - 1:1. Zlínští se dostali po prohřešku Marcinka k úvodní přesilovce, v koncovce byli bezzubí Trška s Mikúšem, v závěru početní výhody se dostali před Kašíka domácí hráči a ze skrumáže zahrozil Nestrašil. Početní výhody nešly ani domácímu týmu, když Oceláři nepotrestali špatné střídání hostujícího celku. V 36. minutě se vydal na výlet před Kašíka urostlý Musil, s blafákem do bekhendu však neuspěl. Závěr prostřední třetiny patřil Třinci, do koncovky se prodral Michal Kovařčík, aktivní Musil napálil tyč, ale vyrovnaný stav 1:1 vydržel do druhé sirény.

Oceláři strhli vedení na svou stranu na začátku třetí periody. Berani přišli diskutabilně ve 42. minutě o kotouč za vlastní brankou, domácí šli do útoku a Hrňa z prostoru mezi kruhy propálil umístěnou střelou Kašíka - 2:1. Zlín byl blízko vyrovnání ve 47. minutě zásluhou nových forvardů z Mladé Boleslavi. Zbořil zpoza branky našel Flynna v prostoru mezi kruhy a jeho ránu z voleje Mazanec kryl. Poté mohli domácí odskočit na rozdíl dvou gólů, ale Michal Kovařčík mířil těsně vedle tyčky, kapitán Vrána z rychlého přečíslení nemířil přesně a neujala se ani prudká rána Marinčina od modré čáry. Berani se houževnatě snažili vyrovnat, v 56. minutě volný Sedláček ve slibné šanci napálil Mazance jen do ramene. K bodovému zisku pro hosty nevedla ani přesilovka, když třinecký brankář předvedl skvělé zákroky po ráně Gazdy a následné dorážce Mikúše. Nevyšla ani závěrečná power-play, která byla v posledních deseti vteřinách ještě zvýhodněna přesilovou hrou.

Nejlepší hráči: Ondřej Kovařčík - Zdeněk Okál.

Marek Zadina (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): „První třetinu jsme nehráli tak, jak jsme chtěli. Nehráli jsme moc dobře, byli jsme bez pohybu a prohrávali osobní souboje na obou stranách kluziště. Na koně jsme se dostali až ve druhé třetině, kdy jsme si o tom promluvili v kabině. Vytvořili jsme si hodně šancí, jen jsme je dlouho nedokázali proměňovat. Libor Kašík zachytal výborně. Byl to vlastně takový náš klasický zápas proti Zlínu, strašně těžký. Museli jsme o vítězství bojovat do posledních minut.“

Luboš Jenáček (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Zápas se hodnotí těžce, neboť jsme na body opět nedosáhli. První třetinu jsme odehráli velmi slušně, měli jsme tam další možnosti, které mohly skončit gólem. Bohužel gólově jsme se dále neprosadili. Ve druhé třetině jsme špatně prostřídali, Třinec si vytvořil velký tlak. Výrazně nás podržel brankář Kašík, který držel tým ve hře o body. Třinec srovnal stav nahozenou střelou od modré čáry. Třetí třetina již byla opatrnější z obou stran, měli jsme šance podobně jako domácí tým. Bohužel jsme skrytou střelou Erika Hrni dostali druhý gól. V závěru jsme se vrhli do útoku, snažili jsme se vyrovnat, ale bohužel se to nepodařilo. Kluci se za předvedený výkon nemusí stydět. Pokud budeme pokračovat v nastoupené cestě, na body brzy dosáhneme."