Junioři zabrali a přesvědčivým výkonem zdolali Pardubice

Junioři se v poslední době nemohou dostat na vítěznou notu, ale od zápasu proti Pardubicím by se mohli solidně odrazit. Proti silnému Dynamu, které se v tabulce nachází na druhém místě, se totiž prezentovali velmi kvalitním výkonem, který vedl k jisté výhře. Základem byla pevná obrana a využívání příležitostí, mladí ševci tak Východočechy ani pořádně nepustili do hry a vítězstvím o tři góly se přiblížili k postupu do play off.
19. kolo, po 29.1.2024, CCM Aréna
Pardubice
4:1
(0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Pilát (Holba, L. Heš), 26. Zavřel (Čechmánek, Klimek), 41. L. Heš (Vaculík, Zavřel), 44. Čechmánek (Pilát, Burian) – 34. D. Burda. Rozhodčí: Kohoutek, Šudoma – Otáhal, Komínek. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 87. Střely na branku: 34:40. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

Uherek – Zavřel, Špaňhel, Šišák, Nábělek, Velikovský, Mikel, Burian – Kaláč, Pražan, Urban, Vašíčko, Holba, Pilát, L. Heš, Pešák, Ramert, Čechmánek, Klimek, Vaculík.

Tuláček – Koudelka, Kaštánek, Hebek, Švec, Kubánek, Rájek – Kalužík, D. Burda, A. Novotný, Gromadzki, A. Fiala, Macek, Š. Bartoň, Jaša, Helikar, Pilař, Jevtěchov, Štěpánek.

Počátek utkání byl poněkud vlažný, protože ani jeden celek se dlouho nemohl dostat do žádné příležitosti. Až v 8. minutě se musel pořádně činit domácí brankář Marek Uherek, který výborně zlikvidoval rychlou kombinaci Pardubic. Následovala pasáž, kdy se skoro pořád hrálo v nerovnovážném počtu hráčů, jednou si zahráli přesilovku hosté a dvakrát Berani, avšak nikdo této výhody nedokázal využít. Další pozdvižení přišlo až těsně před první sirénou, kdy domácí defenzivě utekl Vít Pilař, ale v přímém souboji s gólmanem jen minul prostor mezi tyčemi.

V první periodě se myslelo především na bránění, o druhé části to už ale neplatilo, protože hned v první minutě se ševci dostali do vedení. Ve správným čas na správném místě se nacházel Tomáš Pilát, který neomylně zakončil po ráně Martina Holby, kterou pardubický brankář Matěj Tuláček neudržel ve své výstroji. Vzápětí už žlutomodrá rodina mohla slavit znovu, přesilovou hru využil Matěj Zavřel, jenž si sjel pro kotouč do mezikruží a z této pozice zakončil přímo k tyči. Berani tak během necelých pěti minut získali dvoubrankový náskok.

Toto vedení domácí mančaft dlouho držel, protože většinu času opravdu výborně bránil a hosty nepouštěl do šancí ani ve vlastním oslabení. Pardubice však nakonec manko stáhly, i když za snížení musely poděkovat zejména domácímu brankáři Uherkovi. Ten se jedinou chybou připravil o čisté konto, a to když vyjel ze své klece, kotouč chtěl vrátit za bránu, jenže kus gumy mu nepříjemně poskočil a nakonec zamířil do jeho svatyně, přičemž gól byl nakonec připsán Danielu Burdovi. Zlínský gólman se hned popadl za hlavu, ale nejspíš se tímto selháním nenechal nijak rozhodit, protože zbytek utkání odchytal se stoprocentní jistotou.

Pardubice se do příliš velkého množství šancí nedostávaly, o vyrovnání se však mohly postarat ještě před koncem druhé třetiny. Tomáš Hebek totiž zakončoval z pravého kruhu, přičemž zlínský gólman byl dost rozhozený, ale pardubický bek nastřelil jen brankovou konstrukci. Při druhém odchodu do šaten tak Zlín držel těsný náskok.

Mladí Berani si nechtěli nechat slibně rozehraný proklouznout mezi prsty, podle čehož hned na začátku poslední části konali. Martin Vaculík rozjel útočnou akci po pravém křídle, a i když jeho střela nebyla přesná, byla naprosto klíčová. Kotouč se totiž od mantinelu odrazil zpět před bránu, kde číhal pozorný Lukáš Heš, který z první nedal šanci brankáři a připsal si tak první trefu ve zlínském dresu v tomto ročníku. Dvoubrankové vedení tedy měli ševci zpátky.

To domácím hokejistům ale nestačilo a svou výhrou si chtěli být co nejdříve jistí. Ve vlastním oslabení tak dopředu vyrazil rychlý Tomáš Pilát, který si našel cestu kolem bránícího hráče, poslal puk před bránu na Jakuba Čechmánka, a ten nemilosrdně zakončil pod horní tyč. Najednou to bylo 4:1 z pohledu mladých Beranů, takže Pardubice začaly být zoufalé a o gól se pokoušely z každé možné pozice. Uherek však nechtěl dovolit žádnou další chybu a připisoval si jeden zásah za druhým.

Ve zbytku třetí třetiny si žlutomodří ještě lehce zkomplikovali cestu za vítězstvím, protože se několikrát nechali vyloučit. Nejkritičtější chvíle přišla v samotném závěru, kdy Dynamo útočilo dokonce v šesti proti třem. Uherek však i nadále úřadoval a nakonec zaznamenal 39 zákroků, čímž vyšperkoval svou úspěšnost na krásných 97,5% procenta. Berani tak zejména za pomoci svého brankáře udrželi tříbrankové vedení až do konce a připsali si do tabulky veledůležité tři body. Navíc pokud v dalších zápasech předvedou stejný výkon jako proti Pardubicím, určitě ještě mohou pomýšlet na play off, na které v tuto chvíli ztrácí pět bodů.