Mládežnický kemp přilákal čtyřicítku talentů. Na dětech bylo vidět, že se bavily, říká trenér Janošek

V uplynulém týdnu proběhl pětidenní mládežnický kemp určený pro mladé hokejisty. Cestu na Zimní stadion Luďka Čajky si nakonec našlo zhruba 40 dětí, které se připravovaly pod dohledem šesti trenérů. Na programu byly jak tréninky na ledě, tak i suchá příprava. O průběhu celého kempu pro náš web promluvil trenér Jáchym Janošek.

Jak vznikla myšlenka uspořádat takový letní kemp?

Spousta bývalých hráčů a trenérů pořádá své vlastní kempy. Nám přišlo škoda nevyužít možnosti takový kemp zorganizovat, jelikož prostředky a podmínky na to máme. Pro klub je to i dobrá reklama, můžeme k nám děti vzít, ukázat jim, jak fungujeme a trénujeme.

Jak bys zhodnotil průběh kempu?

Kemp trval pět dní a zúčastnilo se ho zhruba čtyřicet dětí, o které se staralo šest trenérů. Měli jsme dvě tréninkové jednotky na ledě. Ta první probíhala ráno a byla zaměřena hlavně na techniku a detaily, trénovali jsme bruslení, střelbu, práci s hokejkou, hru jeden na jednoho a další hokejové činnosti jednotlivce. Odpoledne jsme se pak zaměřili na herní situace, kdy se hráči učili využít věci z prvního tréninku při hře.

Jakým aktivitám jste se věnovali mimo led?

Každý den jsme měli velký off-ice trénink. Zde se kladl důraz na obratnost, cvičení s vlastní váhou, koordinaci těla, stabilitu. Všechny tyto věci se využijí na ledě, ale hráči si je musí osvojit už v přípravě na suchu. Odpoledne jsme zařazovali spíše kratší suché tréninky, při nichž jsme se věnovali stickhandlingu kompenzacím a hrám s praktickým využitím v hokeji. Je dobré, když jsou hráči nuceni přemýšlet a využívat právě věci, které se týkají hry.

Jak se pracovalo se skupinou hráčů, mezi kterými byl i výrazný věkový rozdíl?

Není to úplně jednoduché… Trenéři často musí cvičení v průběhu přizpůsobovat. Nicméně ráno jsme si vždy sedli, celý den jsme si připravili, domluvili jsme se jaká nás čekají cvičení a když se šlo na led tak jsme přesně věděli co a jak. Například se staršími jsme dělali trošku pokročilejší věci, když pak přišli mladší, tak jsme cvičení modifikovali tak, aby to odpovídalo jejich dovednostem a aby je to co nejvíce posouvalo. Věkové rozpětí bylo tedy velké, ale všichni dělali to, z čeho si mohli odnést maximum.

Jaký kolektiv si děti během toho týdne zvládly vytvořit?

Myslím si, že to bylo fajn. Když jsem děti sledoval, tak se bavily, smály. Nemuseli jsme řešit v podstatě žádné problémy. Jsme samozřejmě rádi, když to děti zvládají samy a my jako trenéři do toho nemusíme příliš zasahovat. Zároveň bylo skvělé pozorovat starší kluky, jak pomáhali mladším, například během obědů. No a pro ty mladší to je samozřejmě velká zábava a zážitek potkat zkušenější hokejisty, kteří už jsou v těch mládežnických kategoriích výše. Kluci se při zápasech navzájem hecovali, povzbuzovali. Kolektiv byl tedy opravdu velice dobrý.

Bylo vidět, že se děti baví. Snažili jsme se kemp udělat pro všechny záživný, jak pro starší, tak pro mladší. Všichni makali, neměli sice moc času na odpočinek, ale na tréninku nic nevypustili. Děti vypadaly vesele a zaujatě. Já doufám, že je ten týden bavil.

Nyní vás čeká ještě Tigers kemp. Je to tedy koncept, který se osvědčil a měl by se stát ve Zlíně tradicí?

Já věřím, že ano, hlásí se nám čím dál více dětí. Máme na kempech spoustu našich hráčů a my s nimi tak před sezonou můžeme pracovat a zároveň poznáme i další kluky z okolních klubů. Můžeme veřejnosti ukázat, jak u nás pracujeme. Pro klub je to velký přínos. Rád bych velmi poděkoval všem trenérům, kteří se kempu účastnili za skvělou práci a aktivitu, kterou dětem předali. Stejně tak bych chtěl poděkovat všem dětem a také rodičům za důvěru v naši práci.

Během kempu se dětem kromě Jáchyma Janoška věnovali také trenéři Lubomír Vosátko, Michal Pšurný, Jan Dluhoš, Martin Hamrlík, Petr Žák a Juraj Jurík.