Celkem pět hráčů z loňské sestavy juniorů PSG Zlín reprezentovalo Českou republiku na Mistrovství světa organizace FIRS ve francouzském Toulouse. Po vydařeném turnaji si domů vezou cennou výslužku v podobě bronzových medailí. Brankář Lukáš Stojar, útočníci Patrik Dalajka, Martin Gremlica, Michal Hlaváč a Miroslav Zaremba vytvořili jádro národního týmu a v mezinárodní konkurenci obstáli.

Od 30. června do 7. července probíhal ve francouzském Toulouse světový šampionát juniorů a žen v inline hokeji, který pořádala organizace FIRS zastřešující sporty na kolečkových bruslích. Češi měli zastoupení v obou kategoriích a nakonec si z Francie vezou jednu medaili. Junioři sice neprodloužili pět let trvající zlatou nadvládu, ale přesto si domů vezou cenný kov – vybojovali bronz.

Pojďme si společně připomenout cestu české juniorky turnajem. V základní skupině Češi sehráli pouze dva zápasy, protože mexický výběr na poslední chvíli podal odhlášku z mistrovství. Po vydřené výhře nad 2:1 nad Španělskem národní tým vyprášil kožich australským klokanům – vyhrál 12:1.

Přituhlo, začaly boje play-off. Čtvrtfinálový souboj s Itálií opanovali Češi a bez větších problémů vyhráli 5:1. Chleba se lámal v zápase s Francií. Česko celý zápas vedlo a hru kontrolovalo, jenže v posledních dvou minutách vstřelili galští kohouti dvě branky a srovnali na 4:4, aby potom v prodloužení šťastnou brankou rozhodli o svém postupu do finále. Zklamaní Češi se tak museli spokojit s bojem o bronz, ve kterém vyzvali Spojené státy americké.

Obrovský podíl má na medailovém úspěchu českých lvů pětice zlínských beranů. Lukáš Stojar sice odchytal za celý turnaj pouze dvacet minut proti Austrálii, ale když přišlo po semifinálovém zápase nešťastné zranění jedničky Lukáše Langera, chopil se své šance, nastoupil v zápase o třetí místo a v rozhodující chvíli byl jednou z hlavních postav úspěchu. Vynikajícím výkonem totiž dováděl Američany k šílenství a nedovolil jim v závěru zápasu srovnat skóre.

Zlínská stopa je nejznatelnější právě v zápase o třetí místo. Češi totiž od začátku prohrávali 0:2, ale vítkovický Filip Kuťák snížil a v čase 15:02 srovnal po krásném sólu z obrany až do branky Martin Gremlica. Američané sice odskočili, ale Češi se opět dotáhli a vítěznou bronzovou branku nevstřelil nikdo jiný než Miroslav Zaremba. Bronzová radost mohla vypuknout.

Nesmíme zapomenout také na hattrick Miroslava Zaremby ze zápasu s Austrálií, dvojbrankové představení Patrika Dalajky v tomtéž zápase, dvě povedené asistence Michala Hlaváče, vyrovnávací sólo Martina Gremlici ze zápasu s USA nebo jeho branku ve čtvrtfinále proti Itálii. Zlínští odchovanci se zkrátka opět zapsali výrazným písmem do dějin hokeje, i když tentokrát kolečkového.

Zápasy České republiky

Skupina A

Španělsko – Česká republika 1:2

Austrálie – Česká republika 1:12 (od 21. Stojar, Dalajka 2+0, Gremlica 0+1, Hlaváč 0+2, Zaremba 3+0)