Mladí Berani zahájili přípravu. Zdeněk Sedlák přibližuje plány do nové sezony

Mládežnické týmy Beranů už naplno odstartovaly přípravu na novou sezonu. Změny přinesla reorganizace mládežnických soutěží, vznik nových kategorií i další rozvoj akademie. Jak budou Mladí Berani pracovat během letní přípravy, na co se klub zaměří a jaké cíle si nastavuje? O aktuálním dění mluví manažer mládeže Zdeněk Sedlák.

Zdeňo, nová sezona přináší i změny v mládežnických soutěžích. Co to pro klub znamená?

Reorganizace soutěží přináší několik změn a nové rozdělení kategorií na U15, U16, U18 a U20. Jsme rádi, že se nám podařilo splnit podmínky akademie AAA, která ve Zlíně pokračuje, a že můžeme být součástí těchto soutěží. Vznik nové akademické kategorie U16 vnímáme jako důležitý krok, který zvyšuje prestiž zlínské mládeže a zároveň vytváří hráčům další prostor pro rozvoj. Pro nás zároveň tato změna znamenala ukončení projektu B-týmů, které v rámci nového systému soutěží, ktere jsou dvojročníkové a rozvojového nastavení ztratili svůj primarní význam.

Máme také nově nastavené realizační týmy u jednotlivých kategorií a jasnou strukturu práce. Chceme, aby jednotlivé kategorie na sebe navazovaly a aby hráči měli dlouhodobě vytvořené kvalitní podmínky pro růst.

Jak bude vypadat samotná letní příprava?

Hráči mají připravený osm týdnů dlouhý plán, který je rozdělený do několika částí. V úvodních týdnech se zaměřujeme především na budování objemu a síly, následně přecházíme do rychlostně-vytrvalostní části a později více do dynamiky a rychlosti.

U mladších kategorií od první až po osmou třídu je příprava zaměřená především na koordinaci, obratnost a všeobecný pohybový rozvoj. Nejde o klasické silové tréninky s činkami, ale především o práci s vlastním tělem a vytváření správných pohybových návyků.

Starší kategorie pracují pod vedením kondičních trenérů Michala Kenši a Roberta Sedláčka, samostatně funguje také specializovaná příprava brankářů. Cílem je vybudovat kvalitní fyzickou připravenost a následně vše potvrdit při svazových testech. Zároveň bych chtěl poděkovat společnosti STEZA Zlín za poskytnutí sportovišť, která nám výrazně pomáhají a vytvářejí kvalitní podmínky pro trénink.

Do budoucna bychom rádi v průběhu léta zařadili také tréninky na ledě. Nejprve by se měly zapojit akademické kategorie a pokud se podaří vytvořit dostatečný prostor, rádi bychom nabídli možnost i mladším hráčům. Zároveň nyní probíhají schůzky s jednotlivými ročníky, kde se nastavují plány na následující sezonu.

Dnes už ale výchova hráčů není pouze o sportovní stránce. Jak k tomu přistupujete?

Určitě ne. Dlouhodobě se snažíme hráče rozvíjet nejen po fyzické a sportovní stránce, ale také po stránce mentální a osobnostní. Pracujeme se vztahem trenér–hráč–rodič a zaměřujeme se na správné nastavení prostředí a hodnot v klubu. Chceme vychovávat nejen kvalitní hokejisty, ale také kvalitní lidi, kteří budou dobře připraveni pro sport i běžný život. Vzdělávání se týká i trenérů, protože právě oni mají na hráče velký vliv.

Zlínská mládež dnes čítá více než 400 hráčů. V průběhu sezony se řeší mnoho různých situací. Jak k nim klub přistupuje?

Všichni víme, že se doba mění a práce s mládeží je dnes velmi náročná. V průběhu sezony řešíme různé situace, ať už se týkají hráčů, komunikace s rodiči nebo fungování realizačních týmů. Nedávno jsme řešili také situaci týkající se jednoho z trenérů.


Celou věc jsme začali okamžitě interně řešit a od začátku jsme k ní přistupovali s maximální vážností. Proběhlo několik osobních jednání za účasti vedení klubu, trenéra i rodičů, kde byla celá situace otevřeně a věcně probrána. Trenér své pochybení uznal a omluvil se. Rodiče omluvu i navržený způsob řešení situace akceptovali.


Tyto situace nás zároveň vedou k tomu, abychom dále nastavovali konkrétnější interní pravidla a opatření. Součástí řešení byly finanční postihy i další vzdělávání trenérů v oblasti komunikace a práce s hráči. Každou podobnou situaci je ale potřeba posuzovat individuálně, včetně celkové historie a dlouholeté práce trenéra v klubu. Jsme rádi, že se podařilo situaci vyřešit ke spokojenosti rodiny i klubu.


Dlouhodobě klademe velký důraz na vztah mezi trenérem, hráčem a rodičem a správné hodnoty jsou pro náš klub zásadní. Ať už jde o hráče nebo trenéry, etika a respekt musí být vždy na prvním místě. Zároveň platí, že jakékoliv opakované nebo závažné porušení těchto principů bychom řešili velmi důsledně.

Máte radost také z výsledků a budoucnosti zlínské mládeže?

Určitě. Těší nás vznik nové akademické kategorie U16 i úspěchy našich hráčů v reprezentačních výběrech a dalších akcích. Vnímáme to jako potvrzení, že práce, kterou v mládeži odvádíme, jde správným směrem. V kategorii U18 jsme měli čtyři hráče a jednoho člena realizačního týmu v reprezentačních výběrech. Velmi dobře si vedla také kategorie U16, která se v rámci regionu umístila na druhém místě hned za Kometou Brno a před tradičně silnými kluby, jako jsou Třinec nebo Vítkovice. Dařilo se i mladším kategoriích, které se umísťovali na horních pozicích jak v základní části, tak v nadstavbě.

Samozřejmě chceme hráče dál rozvíjet a připravovat je nejen pro mládežnické reprezentace, ale jednou i pro A-tým Beranů.

Co čeká hráče v dalších týdnech?

Na konci června zakončíme suchou přípravu, následovat bude krátké volno a poté se rozjedou kempy na ledě i přípravná utkání. Hráčům bych přál hlavně hodně zdraví, odhodlání a chuti do práce, aby byli na novou sezonu co nejlépe připraveni.