VIDEO: Návrat je velké zadostiučinění, Zlín je pro mě srdcová záležitost, říká Jakub Šlahař

S mateřským klubem se naposledy loučil na podzim 2021, po sestupu Beranů z extraligy je coby soupeř v dresu Poruby trápil v průběhu celé sezóny včetně čtvrtfinálové série, ve které dvakrát skóroval. Nyní se dvaatřicetiletý útočník Jakub Šlahař vrací domů, kde se s mužstvem Miloše Říhy připravuje na nový ročník, v němž by měl patřit k jeho největším oporám.

Zlínský rodák a odchovanec se vrací po necelých dvou letech, po skončení sezóny jej klub získal výměnou za Petra Mrázka. „Po skončení sezóny, ve které jsme prohráli ve čtvrtfinále právě se Zlínem, jsem si dal týden odstup. S vedením Poruby jsme komunikovali o tom, že bych se potřeboval z rodinných důvodů vrátit zpátky blíž ke Zlínu. Bylo mi řečeno, že pokud se za mě najde adekvátní náhrada, tak mi nebudou bránit,“ popisuje Šlahař.

Ten poslední zápas uplynulého ročníku odehrál právě na Zimním stadionu Luďka Čajky, kde v barvách Ostravanů musel kousat čtvrtfinálovou porážku. „Ty zápasy pro mě byly samozřejmě speciální. Už od srpnové přípravy přes základní část a samozřejmě vrcholem bylo play-off. Myslím, že to byla skvělá série, ve které rozhodovaly maličkosti a my jsme nakonec byli ti smutnější,“ vzpomíná druhý nejproduktivnější hráč Poruby.

Zápasy na „domácí“ půdě v roli soupeře si ale užíval. „Přišlo spousta známých i celá rodina. Samozřejmě jsem se chtěl vytáhnout, jak před nimi, tak před zlínskými fanoušky,“ říká autor dvou čtvrtfinálových branek.

Nyní už se ale spolu se svými (staro)novými spoluhráči zapojil do přípravy na nový prvoligový ročník. „Musíme jít postupně, základem je kvalitní letní příprava a dobrý vstup do sezóny. Všichni ale víme, že podzim ještě nerozhoduje, loni si to tady kluci potvrdili. Budeme chtít udělat všechno pro to, aby ten konec byl opět úspěšný stejně jako letos a udělal se ještě o ten jeden krok navíc,“ říká Šlahař.

Ten se navíc do Zlína nevrací poprvé, už v minulosti si totiž šanci v extralize musel vybojovat během působení v Prostějově či Přerově. „Když jsem se tehdy vracel do extraligy, tak to pro mě byla velká motivace. Velké zadostiučinění je to i teď i když je to o patro níž. Jsem tu doma, budu hrát za svůj klub, kde jsem vyrostl a všechno se naučil. Je to pro mě srdcová záležitost,“ vypráví někdejší dorostenecký i juniorský extraligový šampion.

Naposledy si Šlahař ve žlutomodrém dresu zahrál na podzim 2021, od té doby se kádr mužstva značně obměnil a řada jeho dlouholetých spoluhráčů se rozloučila. „Odcházel jsem na začátku velice špatné sezóny, která nakonec skončila sestupem. Kluci si tady za poslední roky prošli hrozným obdobím a potřebují se trochu okysličit, změnit prostředí. Samozřejmě mě to mrzí, protože jsem se na ně těšil, třeba s Očkem a s Honejsem jsme tu pohromadě odehráli tři roky a troufám si říct, že společně jsme tým táhli. Roky přibývají a život se mění, já si ale myslím, že se kluci taky ještě vrátí a pomůžou klubu být tam, kde patří,“ věří forvard s více než dvou stovkami extraligových startů.

Příprava pod vedením trenérského týmu v čele s Milošem Říhou mu zatím vyhovuje. „Mám to čím dál raději, když jsem byl mladší tak jsem tu dřinu úplně nenáviděl. S přibývajícím věkem a zkušenostmi si to snažím stylizovat víc na míru, tak aby ten výkon byl co nejlepší. Hlavně tady začneme budovat novou partu a doufám, že se to začne krystalizovat k tomu, abychom táhli všichni za jeden provaz,“ těší se Šlahař.

A těší se také na podporu zlínského publika, které na stadionu zejména během zápasů vyřazovacích bojů vytvořily fantastickou kulisu. „Chtěl bych aby tolik lidí, kolik tu bylo na poslední zápas s Kladnem, chodilo po celou sezónu a dál tady žilo to správné žluté peklo. Když jsme tu byli s Porubou, tak už jsem cítil, že Zlín po všech těch neúspěších začíná zase žít hokejem. Věřím, že si lidé opět najdou cestu na zimák, budou trpěliví a budou nás podporovat, jak jen to půjde. Můžu zaručit, že tam pro ně necháme maximum a budeme zase o krok lepší,“ slibuje navrátilec do zlínské kabiny.