Vyrovnaný duel ve Vítkovicích rozhodl až závěr prodloužení

Hokejisté PSG Berani Zlín zahájili sérii sedmi přípravných zápasů před startem extraligy duelem na ledě Vítkovic, který nakonec prohráli v prodloužení 2:3. Svěřenci kouče Roberta Svobody vedli po první třetině již 2:0, ale Ostravané nejdříve ve druhé třetině snížili a v 51. minutě srovnali krok. Domácí rozhodli o výhře v páté minutě prodloužení, když dorazil kotouč do sítě z brankové čáry Karel Plášil. Velmi dobré výkony předvedli oba gólmani, Daniel Dolejš a Libor Kašík. Branky Zlína zaznamenali Tomáš Mikúš a Darek Hejcman. Berani se představí fanouškům na domácím ledě poprvé v úterý 17. srpna v 17:30 hodin, kdy vstoupí do turnaje ZUBR Cup duelem se slovenskou Nitrou.
příprava, čt 12.8.2021, OSTRAVAR ARÉNA, Ostrava
3:2p
(0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 36. min Dej, 51. Svačina (Plášil), 65. Plášil (Marosz) - 11. T. Mikúš (Trška, Fořt), 16. Hejcman (P. Sedláček). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Rožánek, Lederer. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 653. Střely na branku: 44:20 Průběh utkání: 0:2, 3:2.

Dolejš – Plášil, R. Polák (C), Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář – R. Bukarts, J. Hruška (A), Svačina – L. Krenželok, Marosz (A), Fridrich – R. Bondra, Flick, Kalus – Bernovský, Chlán, Dej. Trenéři: Holaň, Philipp, Šimíček.

Kašík – Suhrada, O. Němec, Trška, Gazda, M. Novotný, Ferenc, Dluhoš – T. Mikúš, Fořt (C), Kubiš (A) – Chludil, Fryšara, Šlahař – Hejcman, Sedláček, Sebera – Frömel, Karafiát, Dobiáš. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík, Hrazdira.

Zatímco pro Vítkovice to byl již čtvrtý přípravný zápas, Zlín čekala po více než dvou týdnech finální přípravy na ledě premiéra. Domácí byli v úvodním minutách aktivnější a pozornost gólmana Kašíka vyzkoušeli Koch s Bukartsem, vzápětí zahrozili Fridrich s Gewiesem, naštěstí pro hosty se bezbrankové skóre nezměnilo. Ostravané hráli v 5. minutě úvodní přesilovou hru, když za katr zamířil za zdržování hry Novotný. Hosté hráli v defenzivě velmi pozorně a domácí tým nepustili do vážnější šance. Zlínští hokejisté se postupem času více osmělili a před vítkovickým gólmanem Dolejšem bylo pořádně horko. Zatímco střela Kubiše byla ještě zblokována, Karafiát již vyzkoušel pozornost domácího brankáře. Skóre se mohlo poprvé změnit v 11. minutě, kapitán Vítkovic Polák objel zlínskou svatyni, ale Kašík v poslední chvíli zastavil kotouč betonem. Berani udeřili v závěru 11. minuty, když využili za pouhých 15 vteřin početní výhodu. Z prostoru levého kruhu přesně pálila letní posila z Karlových Varů Tomáš Mikúš - 0:1. Vítkovice se nedokázaly prosadit v koncovce, zatímco Zlínští byli v zakončení přesní. Po rychlém přechodu do útočného pásma se prosadil v 16. minutě Hejcman - 0:2.

Ostravané prahli ve druhé dvacetiminutovce po smazání dvoubrankového manka. Ve 27. minutě pálil z levého kruhu obránce Koch, kotouč se zastavil v Kašíkově lapačce. Stoprocentní šanci spálil ve 34. minutě zkušený Svačina, zívala na něho prázdná svatyně, ale domácí útočník těsně minul. Odměna za domácí aktivitu přišla na začátku 36. minuty, do úniku se prodral Dej a mazácky zakončil pod horní břevno - 1:2. Na zlínské straně nebezpečně pálili Gazda a Šlahař, gól ze zlínských hokejek ve druhé třetině však nepadl.

Berani bránili v průběhu třetí třetiny těsný náskok a dařilo se jim to až do 51. minuty. Svačina dostal přesnou přihrávku před Kašíkovu bránu a přesně zakončil po břevno - 2:2. Závěr základní hrací doby byl hodně nervózní a na ledě se strhla i větší mela. Nakonec o vítězi přípravného duelu rozhodlo až prodloužení. To přineslo rušné okamžiky. Blíže k výhře byly Vítkovice, po střele Bukartse zvonila tyčka, v nájezdu nevyzrál na Kašíka kapitán Polák. Na straně Zlína se dostal do úniku Trška, ale přestřelil. Duel dvou moravských týmů se nakonec rozsekl v čase 64:24 minuty. Po nájezdu Marosze se kotouč zastavil na brankové čáře, odkud ho doklepl do zlínské sítě obránce Plášil - 3:2.

Miloš Holaň (hlavní trenér HC Vítkovice Ridera): "Zápas měl vysoké tempo. Naši převahu jsme nepřetavili v góly. Měli jsme spoustu šancí, na druhé straně výborně jim zachytal Kašík. Ono to tak někdy v hokeji je, že hrajeme, tlačíme a soupeř vede dva nula. To byl obraz první třetiny. Čeho si ale cením a co jsem i zdůraznil hráčům v kabině, to je fakt, že jsme už podruhé dokázali obrátit výsledek. Hráli jsme skoro kompletní, mužstvo mělo kombinaci. Ve třetí třetině jsme měli obrovský tlak, soupeř měl jedinou střelu na bránu. Je to pořád příprava, nebudeme stavět z toho vzdušné zámky, ale dobrá práce, spousta věcí ze systému. Chybí mi jen ten přesilovkový gól, to je ta třešinka. Po celý zápas jsme mysleli pozitivně, věřili jsme, že to dokážeme otočit. Hráli jsme dobře, nepadaly góly, kdyby padaly, více by se to otevřelo. Ale respektujeme i sílu soupeře, kvalitu gólmanů. Přesto bych si dokázal představit těch gólů více." Zdroj: hc-vitkovice.cz

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Sehráli jsme úvodní zápas v sezoně a u některých hráčích byla znát nervozita. Vítkovice hrály již čtvrtý zápas v přípravě, byly rozehranější, silnější, hrály velmi dobré a nastoupily plné sestavě. Výsledek je pro nás dobrý, ale víme, co do dalších zápasů zlepšit. Brankář Kašík chytal velmi dobře, což je pro nás velmi pozitivní zpráva. Góly daly letní posily, což je pro kluky určitě povzbuzením, navíc Tomáš Mikúš se prosadil v přesilovce. Měli jsme i další příležitosti, ale ty zůstaly nevyužity. Máme za sebou téměř tři týdny náročné přípravy na ledě včetně dvoufázových tréninků. Od příštího týdne již přejdeme do pravidelného rytmu přípravných zápasů úterý a čtvrtek. Někteří hráči mají zdravotní indispozice, z toho důvodů dostali příležitost mladíci z juniorky Frömel, Chludil, dále hráli Dobiáš a Sebera. Chceme, aby se mladí kluci ukázali v přípravných zápasech."