Z Olomouce bez bodů, Berani vyšli potřetí v sezoně střelecky naprázdno

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 39. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu HC Olomouc 0:4 a nenavázali na předchozí výhru v utkání s Kladnem. Zlínská družina potřetí v letošní sezoně nevstřelila v zápase ani jeden gól (předtím domácí zápasy s Karlovými Vary a Mladou Boleslaví) a v produktivitě zcela pohořela. Berani se mohli v záchranářském souboji na dálku dotáhnout v případě tříbodové výhry na Kladno. Kohouti v čele Davidem Krejčím měli utkání po celý průběh pod kontrolou, hned v úvodní třetině si vypracovali dvougólový náskok, který na začátku třetí třetiny ještě navýšili. Po čtvrtém gólu vyhnali Libora Kašíka z brankoviště na střídačku. Na straně Beranů se neujala ani jedna z třiadvaceti střel na slovenského brankáře Branislava Konráda. Zlín má v neděli volný los, další zápas ho čeká podle rozpisu v pátek 14. ledna v Třinci. Otázkou je, zda bude duel ve Slezsku odehrán v původním termínu, neboť Oceláři jsou momentálně v karanténě vzhledem k onemocnění Covid-19.
39.kolo, pá 7.1.2022, Zimní stadion, Olomouc
HC Olomouc
Berani Zlín
4:0
(2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. min V. Tomeček (Švrček, David Krejčí), 18. Nahodil (Řezníček, J. Káňa), 43. Nahodil (T. Černý, Burian), 46. Burian (Nahodil, A. Rutar). Rozhodčí: Pražák, Vrba – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:6. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezený počet). Střely na branku: 35:19. Zblokované střely: 13:12. Hity: 7:7. Vhazování: 35/56 (63%) - 21/56 (37%). Průběh utkání: 4:0.

Konrád – T. Černý, Ondrušek (C), A. Rutar, Švrček, Škůrek, Řezníček – V. Tomeček, David Krejčí (A), J. Káňa – Klimek, J. Knotek (A), Kusko – Bambula, Navrátil, Olesz – Michal Kunc, Nahodil, Burian. Trenéři: Moták, Tomajko, Falter.

Kašík (47. min Huf) - T. Hanousek, Žižka, O. Němec (A), Suhrada, Ferenc, Dluhoš - Mallet, Honejsek, Kubiš (C) - Michasenok, Hejcman, Zabusovs - Fryšara, R. Veselý, Okál - Flynn, P. Sedláček (A), Karafiát - od 31. min Vopelka. Trenéři: L. Jenáček, Rob, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Berani nastoupili v Olomouci v neúplné sestavě. Pro nemoc nehrál obránce Daniel Gazda, zraněný je Lotyš Roberts Mamčics a disciplinární trest v podobě tří zápasů dostal bek Martin Novotný. V útoku stále chybí Bedřich Köhler. Střelecký účet duelu otevřeli Kohouti již ve 4. minutě, parádní individuální akci předvedl Krejčí, efektní kličkou se dostal před gólmana Kašíka, na zlínského gólmana ještě nevyzrál podobně jako Švrček, ale z dorážky se následně nemýlil Tomeček - 1:0. Mora hrála poté úvodní početní výhodu a podruhé ve slibné pozici neuspěl před Kašíkem forvard Krejčí, hosté se v oslabení ubránili. Berani se prodrali do první vážnější šance v 7. minutě, akci vypracoval Suhrada a ránu z voleje Hejcmana domácí gólman Konrád ukryl ve své výstroji. Hanáci dostali v polovině první třetiny výhodu přesilovku pět na tři bez tří vteřin v délce dvou minut a trestuhodně ji promarnili. Nejdříve v koncovce dvakrát zaváhal nejproduktivnější hráč Olomouce Káňa a neprosadil se ani Krejčí. Hra se poté přelévala v rychlém tempu na obě strany, ale gólmani všechny střely zlikvidovali. Tvrdé střely vyslali Škůrek, Ondrušek a Okál s Honejskem. Kašík podruhé lovil kotouč ze své sítě v 18. minutě, tvrdou ránu Řezníčka od modré čáry tečoval úspěšně do sítě Nahodil - 2:0. Vedení Hanáků mohlo být do první sirény ještě vyšší, ale v dorážce po střele Krejčího neuspěl obránce Černý.

Domácí šli ve 23. minutě zásluhou Navrátila s Oleszem do rychlého přečíslení dva na jednoho, ale zlínské obrana v poslední chvíli úspěšně zasáhla. Tlak Olomouce ve druhé třetině sílil a ve 27. minutě orazítkoval Bambula horní břevno Kašíkovy svatyně. Zlín hrál ve 28. minutě po faulu Škůrka první přesilovku v zápase, jenže k vážnějšímu ohrožení Konráda se vůbec nedostal. Až při rovnovážném stavu měli Berani obrovskou šanci, Zabusovs se pokoušel přehodit Konráda, ale slovenský gólman ve službách Hanáků předvedl parádní zákrok. Akcie hostů stále držel nad vodou Kašík, který předvedl další skvělý zákrok po střele Krejčího ve 36. minutě a v závěru druhé třetiny zlínský brankář vychytal v samostatném úniku Bambulu.

Kohouti navýšili náskok ve 43. minutě. Přesný pas od Černého převzal Nahodil a z prostoru pravého kruhu zakončil přesnou střelou do šibenice - 3:0. Domácí zcela ovládli hru, Krejčímu nebylo přáno dát gól. Udeřilo ve 46. minutě a opět byl u toho nejlepší muž na ledě Nahodil. Jeho nabídku využil Burian a přesnou střelou zápěstím vyhnal Kašíka na střídačku - 4:0. Hostům v zápase nic nevycházelo, naprázdno vyšly i další tři přesilové hry. Honejsek a Němec mířili vedle a Konrád udržel čisté konto až do závěrečné sirény. Jasnou výhru Olomouce odmítli v samotném závěru navýšit Tomeček a Krejčí. Zlínu nebylo přáno dát ani čestný gól, z bezprostřední blízkosti před Konrádem neuspěl ani Okál a v posledních vteřinách Michasenok.

Nejlepší hráči: Lukáš Nahodil - Patriks Zabusovs.

Zdeněk Moták (hlavní trenér HC Olomouc): "Na začátku jsme si vytvořili několik gólových šancí, bohužel jsme je nedokázali proměnit. Pořád je to derby, a ani za stavu 2:0 nemůžete jít do druhé třetiny s tím, že je hotovo. Hodně nás poté uklidnil gól na 3:0, a opravdu jsme dotáhli výsledek do konce tak, jak jsme potřebovali. To bylo důležité. Podařilo se nám hrát v klidném závěru. Jindy to bývá hektické, vždycky je to o gól nebo nerozhodně, a to nám rozhodně v ničem nepřidá. Jsem rád, že jsme si v průběhu duelu dokázali vytvořit takový náskok, abychom pak mohli zápas v klidu dohrát."

Luboš Jenáček (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Olomouc vyhrála zaslouženě. Byla jasně lepší, hrála výborně. Směrem dopředu jsme nebyli moc produktivní, příliš šancí jsme nevytvořili. Přesilovka, to je bohužel pro nás téma samo o sobě. Navíc když se nám poslední zápasy nedaří, tak máme zbytečná vyloučení. Proti kvalitním prvním, druhým pětkám, které soupeři mají, je těžké bránit. Tím, kolik dáváme gólů, byl stav 2:0 po první třetině určující. Chtěli jsme s tím ještě něco udělat, ale jak padl třetí gól, soupeř už v exhibičním tempu před výbornou atmosférou dovedl utkání zaslouženě do vítězného konce."